CMS Nedir? Neden CMS?

CMS (Content Management System) İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir.

İçerik Yönetim Sistemi web sitesi geliştirmede kullanılan oldukça popüler bir sistemdir. Bu sistem içerikleri yazılım dili veya kod kullanmadan yönetmeye yarar. Yani bu demektir ki eğer bir web sitesi sahibiyseniz ve sitenize yeni içerikler eklemek istiyorsanız kodlama bilmeden bunu yapabilmeniz CMS sayesinde mümkün olacaktır. Bu açıdan CMS; birçok işletme, haber siteleri, alışveriş siteleri, bilgi sektörü, ticari kuruluşlar veya bireysel kullanıcılar tarafından olmazsa olmazdır. Çünkü hızla gelişen internet dünyasında sürekli bu gelişime ayak uydurmak isteyen bireysel veya ticari internet kullanıcıları CMS ile hayatlarını fazlasıyla kolaylaştırabilir.

Eğer CMS olmasaydı kendi web sitesinde değişiklik yapmak isteyen bireysel internet kullanıcısı veya ticari kuruluş yazılım dili bilen bir uzman aracılığıyla kod yazdırarak web sitesinde değişiklik yapmak isterdi. Bu yöntem hem zorluklara neden olurdu hem uzun sürerdi hem de ekonomik açıdan avantajsız olurdu.

Fakat şimdi CMS sayesinde önceden inşa edilmiş bir web sitesi platformunun arka yüzüne ulaşmak ve kaliteyle oluşturulmuş bir CMS yani İçerik Yönetim Sistemi aracılığıyla web sitesinde değişiklikler yapmak, yeni içerik eklemek veya var olan içeriği silmek çok kolay.

CMS ile Neler Yapabilirsiniz?

 • Veri Raporlama Araçları
 • Kurumsal Web Siteleri ve Portallar
 • Envanter Kontrol Sistemleri
 • İntranet ve Extranetler
 • Karmaşık İş Dizinleri
 • Çevirimiçi Gazete, Dergi ve Yayınlar
 • Entegre Eticaret Sistemleri ve Razervasyonlar
 • Siyasi Parti Platformları
 • Kobi Platformları
 • Üniversite Platformları
 • Vakıf, Dernek Platformları
 • Topluluk, Okul, Eğitim Platformları
 • Dosya İndirme, Dizi, Film Platformları
 • Forumlar
 • Kişisel veya Ticari Uygulamalar

Gibi projelerinizi çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

WordPress, Joomla vb. Hızlandırma Teknikleri

Hemen hemen her WordPress, joomla,opencart kullanıcısı Cache (öncbellekleme) eklentisi kullanır. Fakat cache eklentilerinin çok fazla sayıda alternatifinin bulunması Web site kullanıcılarının kafasını karıştırır. Net aleminde yapılan yorumları okuyarak cache eklentisi kuran kişilerin sürekli akıllarında hangisinin daha iyi olduğu hep bir soru işareti olarak kalır. Cache web siteniz için web sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarında ön bellekleme yaparak tekrar ziyaret ettiklerinde resimler, formlar, kodlar tekrar yüklenmeden hızlı görüntüleme sağlamaktadır.

Piyasasda çok başarılı cache eklentileri mevcut. WP Cache, WP Rocket cache eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklentilerin hostinginize ekstra yük yapacağını da unutmayın. Eklentisiz koda müdahale ederek web sitenizde cache ( önbellekleme) yapabilirsiniz. İleri seviye site yönetimi bilginiz yoksa destek alabilir ve sitenizde ekstra hız kazanabilirsiniz.

Bir diğer konu web siteniz tema klasöründe bulunan kaynak kodların optimize edilmesinde. Tema geliştiricileri çoğunlukla css, jquery, java ve sitede bulunan resimleri optimizasyon yapmamaktadır.  Bu nedenle web sitesi yüklenme sürelerini etkileyen baş etkendir. Kod optimizayon ve resim optimizayon eklentileri piyasada fazlasıyla mevcuttur. Fakat dikkat edilmesi gereken optimizayon sonucunda sitenizin bazı fonksiyonlarını etkileyebilir, tasarımı bozabilir yada çalışmaz hale getirebilir. Bu nedenle profesyonel destek alabilirsiniz.

image
image

Web Sitesinde Hosting Seçiminin Önemi

Piyasada hosting hizmeti sağlayan çok sayıda firma ve kendi sunucularının satışını yapan şahıslar mevcut. Kurumsal, yeni donanıma sahip, hızlı çözüm ve destek hizmeti veren bir hosting (yer sağlayıcı) ile çalışmak ilk önceliğiniz olmalı.

Hosting paketleri ve fiyatları hemen hemen birbirine yakındır. Çok uçuk fiyatlar istemeleri kaliteli oldukları anlamına gelmiyor. CMS açık kaynak ile çalışan wordpress, joomla, opencart vb. yazılımlart eklentiler ile çalışmakta ve hostinginizde bulunan işlemci donanımına çok yük yapmaktadır. Bu nedenle 2 çekirdekli, SSD (Yeni Yesil Hard Disk) disk'e sahip en yüksek IOPS değerlerine sahip bir hosting satın almanız sizin için yeterli olacaktır.

Birden çok web sitesi barındırmayı planlıyorsanız çok domain destekli olması ilertleyen yıllarda yapacağınız yeni web sitelerini barındırma masrafından sizi kurtaracaktır. Hosting hizmeti satın almadan önce  firma ile görüşüp bu özelliklerin teyitini yapmanızda fayda var. Zira yüksek hızlı ssd hosting sunucular diyerek hosting satan firmalar çok sayıda mevcut. Satın bir süre sonra yavaşlık gördüğünüzde almış olduğunuz standart hosting ssd barındırmıyor, ssd disk hostingler VDS,VPS sunucularda verilmektedir bile diyebilirler. Bu şekilde bir sorun isimtescil.net ile başıma gelmişti ve 10 yıllık bağımız bu nedenle kopmuştur.

Şuan Güzelhosting ile çalışmaktayım ve kendilerinden son derece memnunum.  Sizlerede tavsiye ederim.