WordPress, Joomla vb. Hızlandırma Teknikleri

Hemen hemen her WordPress, joomla,opencart kullanıcısı Cache (öncbellekleme) eklentisi kullanır. Fakat cache eklentilerinin çok fazla sayıda alternatifinin bulunması Web site kullanıcılarının kafasını karıştırır. Net aleminde yapılan yorumları okuyarak cache eklentisi kuran kişilerin sürekli akıllarında hangisinin daha iyi olduğu hep bir soru işareti olarak kalır. Cache web siteniz için web sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarında ön bellekleme yaparak tekrar ziyaret ettiklerinde resimler, formlar, kodlar tekrar yüklenmeden hızlı görüntüleme sağlamaktadır.

Piyasasda çok başarılı cache eklentileri mevcut. WP Cache, WP Rocket cache eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklentilerin hostinginize ekstra yük yapacağını da unutmayın. Eklentisiz koda müdahale ederek web sitenizde cache ( önbellekleme) yapabilirsiniz. İleri seviye site yönetimi bilginiz yoksa destek alabilir ve sitenizde ekstra hız kazanabilirsiniz.

Bir diğer konu web siteniz tema klasöründe bulunan kaynak kodların optimize edilmesinde. Tema geliştiricileri çoğunlukla css, jquery, java ve sitede bulunan resimleri optimizasyon yapmamaktadır.  Bu nedenle web sitesi yüklenme sürelerini etkileyen baş etkendir. Kod optimizayon ve resim optimizayon eklentileri piyasada fazlasıyla mevcuttur. Fakat dikkat edilmesi gereken optimizayon sonucunda sitenizin bazı fonksiyonlarını etkileyebilir, tasarımı bozabilir yada çalışmaz hale getirebilir. Bu nedenle profesyonel destek alabilirsiniz.

image
image

Yorum Yaz